вторник, 28 февруари 2012 г.

Първа среща



В неделя шоколадите за първи път напуснаха работилницата, за да се запознаят с вас :-). Бяха леко неуверени и нетърпеливи.


Как ще ни приемат, дали ще се осмелят  да ни опитат... 


По същия начин се чувствахме и ние двамата, леко притеснени, но в очакване на нови предизвикателства.


 Сега, когато си мислим с широка усмивка за този ден, не спираме да благодарим за споделените емоции, изключителните запознанства, искрите в очите и вярата...


неделя, 19 февруари 2012 г.

Как да дегустираме шоколад ?


Какаовото зърно съдържа над 400 вкусови компонента.Сами или в компания на приятели дегустирането на шоколад е разпускащо преживяване, което доставя удоволствие за сетивата и Ви пренася в други светове. Как да опитваме и откриваме ароматите на шоколада, как да разберем дали хапваме истински шоколад?

Преди да купим шоколад е добре да прочетем внимателно съдържанието на етикета. Качествените шоколади съдържат единствено какаови зърна (какао и какаово масло) и нерафинирана захар. Ако върху етикета присъстват други съставки, това означава, че естествените и полезни вещества, които намираме в какаовите зърна са били заместени с други, изкуствени, които може би са подобни на вкус, но не притежават полезните качества на какаото.

Преди да опитате парченце шоколад насладете се на външния му вид. Хубавият шоколад ще ви накара да се усмихнете при вида на блясъка и нежния му кафяв цвят. Отчупете парченце от блокчето шоколад, звукът е ясен и звучен. Преди да го опитате, вдъхнете от аромата му. Много от шоколадите, направени от не толкова качествено какао са ароматизирани с доста голямо количество ванилин, който има за цел да прикрие лошия, натрапчив мирис на изкуствените добавки и заместители. Ще разберете дали един шоколад си заслужава, ако усетите аромати на какао, ядки, подправки, кафе, плодове...

Поставете парченцето шоколад под небцето, не го сдъвквайте, оставете го да се разтопи и се наслаждавайте... при допира с топлината, какаовото масло започва малко по малко да се топи, предизвиквайки усещане за сладост. Много често какаовото масло се замества с други мазнини; веднага ще усетите разликата: 
растителната мазнина се разтапя почти моментално, нежното усещане при допир с какаовото масло е дълготрайно и гали небцето.

Малко след усещането за мекота ще почувствате първите вкусови нотки... с това започва и Вашето пътешествие.




Финият шоколад е този, който е изработен от качествени какаови зърна с чист произход, които носят особеностите на климата и почвата, при които са били отглеждани. Той не се нуждае от допълнителни аромати поради простата причина, че притежава естествени, красиви и уникални ухания. Пред Вас ще се разкрие цяла палитра от естествени вкусове, които са успели да се развият по време на различните етапи от изработването на шоколада. 


петък, 17 февруари 2012 г.

Занаятчийският шоколад: най-богат на антиоксиданти


Учените по хранителни технологии продължават да изследват качествата и съставките на шоколада и какаовите зърна. В италианска научна статия от 2008год. "Срaвнителен анализ между антиоксидантите в занаятчийски шоколад и тези в индустриални шоколади" авторите излагат резултатите от изследването:

- Антиоксидантите и биоактивните съставки в шоколада се запазват много по-добре при изработването на шоколад директно от какаовите зърна на място в работилницата.

- Същите вещества са в много по-големи количества при занаятчийския шоколад.

Не е тайна, че всяка качествена и вкусна храна се нуждае от време, съзнание и внимание, за да ни дари своите богатства. Запазването на здравословните съставки се дължи както на използването на зърната в тяхната цялост, без заместители или добавки, така и на самата занаятчийска технология, при която етапите при производството на шоколада са повече и за всеки един от тях се отделя повече време и лично отношение. 


петък, 10 февруари 2012 г.

Шоколад за спешни ситуации


Преди масовото му разпространение шоколадът е бил не само лакомство за аристократите, но и храна за военните. Интересен факт е, че в Англия 80% от шоколада   е бил пазен за армията. Истинският шоколад е бил една от основните съставки на менюто на войниците и в САЩ. Блокчето шоколад за спешни ситуации на американския войник е тежало 100гр., и се е състояло от какао, какаово масло и брашно от овесени ядки. Целта е била блокчето да бъде лесно преносимо, да доставя много енергия и да издържа на висока температура(60°C). Шоколадът е бил доста твърд и със срок на годност от 20 години. А някои блокчета са запазени и до днес!

понеделник, 6 февруари 2012 г.

" Чаша горещ шоколад, моля! "

След пренасянето на първите какаови зърна в Европа през 15 век шоколадът е новата мода сред аристокрацията. Първоначално шоколадът се е консумирал единствено под формата на топла напитка с подправки и захар. Приготвянето на чаша горещ шоколад е било истински ритуал, който включвал използването на следните инструменти:

- метатe: камък за стриване на изпечените зърна
- мусоар: дървена бъркалка за образуване на хубава пяна
мансерина: чинийка, която държи стабилно чашата шоколад и я предпазва от разливане
- шоколатиера: каничка за шоколад, позволяваща разбъркването и образуването на пяна преди сервиране



Дегустирането на различни видове топъл шоколад се е осъществявало най-вече в "Шоколадовите къщи". Тези развлекателни клубове са предлагали чудната напитка, придружена от игри на карти, концерти или политически дискусии. Във Франция шоколадът се е сервирал първоначално единствено в двореца на краля, в понеделник, сряда и четвъртък. А шоколатиерата се е превърнала в един от най-ценените подаръци сред аристократите. Също като виното, френският  шоколад е трябвало да бъде чист, богат, плътен и едновременно изпълнен с финес и аромати. 

През 1847 в Англия се изработва първото шоколадово блокче. От този момент шоколадът достига до всички хора от народа. Основават се една след друга многобройни работилници за шоколад, в които се заражда европейската традиция за изработване на шоколад от какаови зърна. 

четвъртък, 2 февруари 2012 г.

Печене на какаовите зърна




След селекцията на какаовите зърна, тяхното изпичане е важен процес, който има за цел да разкрие скрити аромати, характерни за всеки сорт. Суровите какаови зърна са леко кисели и горчиви на вкус и честно казано не наподобяват шоколад. Печенето позволява на зърната да разкрият балансирани и развиващи се аромати, сред които е хубавият оформен шоколадов вкус. Ароматите, които се отделят по време на печенето ни карат всеки път да пътуваме надалеч, да усетим миризмата на пръст, гора, екзотични плододе или подправки.


Избираме температурата и времето за печене много внимателно в зависимост от сорта, от резултата и от вкусовете, които искаме да събудим у зърната. Тук е мястото да уточним,че изпичането, което практикуваме цели да запази полезните съставки, като витамини и антиоксиданти. Този процес е много личен, зърна от един сорт, изпечени от двама шоколатиери ще бъдат с различен вкус. Ето защо изпичането на какаовите зърна на място в нашата работилницa ни позволява да създадем шоколад с единствен по рода си характер и вкус.